Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği

Ziyaretçi Defteri

hüseyin fıçıcıoğlu 22 Nisan 2013 , Pazartesi

    Öğretmenim Arif BAŞ

 Sene l956, muhacirliğimizin üzerinden henüz  beş sene geçmiş, yoksulluğun ve çaresizliğin  pençesindeyiz. Sorgun İlçesi Sarıhamzalı köyü ilkokuluna kaydımı yaptırdı anacığım; öğretmenimiz  Arif BAŞ, komşu köyümüz Bahadın dan. Onun okuttuğu çocuklar ilkokuldan sonra eğitimlerini sürdürebildiler. Köyümüzden yüksek öğrenim görmüş birkaç kişi varsa, çogu Arif Baş'ın  öğrencisidir. Üzerimizde büyük emeği vardır, vefatını yeni öğrendim,  ışıklar içinde olsun

Tatlı Dilek 7 Nisan 2013 , Pazar

 Sayın Öğretmenim Arif BAŞ ın anısına saygıyla

     Arif Baş aynı zamanda Babam la teyze çocuklarıdır.

Ben Konya da Polis Memuru olarak görev yaparken yazları iznimi mümkün oldukça kasabamızda geçirirdim ve her zamanda Sayın Öğretmenimle en az bir iki sefer oturur muhabbet eder, O nun engin düşüncelerinde  ummanlara dalardım.Gene bir yaz Öğretmenimin yanına gittim.

O nunla sohbet ederken bana  teyzem torunu sana Metin le (Benim Rahmetli Abiğim) bir anımı anlatmak  istiyorum dedi..

  Metin bir gün Bana Hocam bir gün bize gelde  sana saz çalayımda dinle dedi, Bende hadi ordan lan sen kim saz çalmak kim dedim.Metin bir iki sefer ısrar edince Hanımı da alıp size gittim dedi.

  Tatlı cığım Metin bir saz çaldı bir saz çaldı hayret ettim beni utandırdı.O nu zevkle dinlerken Ben ne diyeyimde Metinden üste çıkayım derken aklıma şu sözler geldi dedi.

  Sevgili Metin;

  Saçına sakalına bakınca Büyük bir alimsin,

  Saz çalmana bakınca büyük bir Ozansın,

  Eline dirseğine bakınca da genede Ayısın

Dedim dedi. Aramızda geçen derin  konulardan biraz uzaklaşıp bolca gülüşmüştük..

Not; Abime kasabamızda  Ayı Metin derlerdi..Kendiside bu lakabından hiç rahatsız olmaz..bilakis kendide gülerdi o lakabına..

Her ikisinide rahmetle anıyorum..

SAYGILARIMLA                                                   Tatlı DİLEK 

saygı öztürk 6 Nisan 2013 , Cumartesi

 

Bahadın yolunda, at terkisinde

------------

Atımıza önce babam biner, ardından onun ayağına basarak beni atın terkisine atardı. Her yola çıkışımızda "uğurlar olsun" der, benden de karşılığında "uğurumuz açık olsun" dememi beklerdi. Ben de hep öyle derdim..

Akbucak'tan (Ağbucak) yola çıkar, Sivri köyünün altındaki hala duran "hayrat armudunun" yanından geçer, Alişar'a ulaşırdık.  Yozgat  Valiliği döneminde İhsan Sabri Çağlayan tarafından yaptırılan çeşmede hem biz, hem atımız suyunu içerdi.

O çeşmeyi iki yıl önce yine gördüm. Yine taş oluğundan bol su akıyor. Yine yanında yöresinde tavuklar, hindiler, kaz ve ördekler deşiniyor, bir şeyler arıyordu... 

Alişar'ı geçtikten sonra höyüğe doğru yaklaşırsınız. Az mı o yolun kenarında bir otobüs ya da kamyon geçsin de babam Sorgun'a, Yozgat'a gidebilsin diye beklemiştim. Ama bu kez yolumuz Tatlı köyüne...

Bahadın'a geldik. Arif öğretmeni bilirdim. O yörenin ışığıydı. Şimdi isimlerini bilmiyorum ama babamla bir odaya giderdik. Tabakalar ortaya atılır, tütün sarılırdı. Daha çok koyunlardan, ekinlerden söz edilirdi. Bize de dinlemek düşerdi.

Sonra Tatlı köyüne giderdik. Atımız sanki yolu biliyordu. O sizi doğruca İpek dayının (rahmetli muhtar İpek dayı) odasının yanında olan ve halen duran ahırının kapısına kadar getirirdi. Halı heybe odaya konulur, İpek dayı bile rahmetli eşi, Veysel, kardeşleri sanki bir yakınları gelmiş gibi karşılardı...

Sonra hemen yakınındaki ağıllara gider, Bazen, ağılın hemen altında bulunan odada yatardık. O karyolanın ceviz başlıklarının hala durduğunu da belirteyim.

Yıllar yılar geçti... Akbucak'a her yıl gidiyordum ama ya babamın yıllarca sürülerini beslediği Tatlı'yı, Çomak dağını, Bahadın'ı ve her şeyden önce Bahadın'la yıllardır görmediğim Arif Baş öğretmenimizi, onun müzesini görmemiz gerekiyordu...

Sevgili ağabeyim Salim Taşçı, sevgili Doğan Özmen, Selami dostumuzla birlikte  gittim. sonraki yıllar bir daha gittim, bir dahla gittim, bir daha gittim, derken son gidişimde o da o gün hastaneden çıkmıştı.  Ziyaretine ağabeylerim emekli vali Fahri Öztürk, vali Refik Öztürk, ağabeyim Fevzi Öztürk, her zamanki gibi Salim Taşçı ağabeyim de bulunuyordu. Arif abi bu gittiğimiz de konuşmuyordu. Bedeni yorgundu. Şadiye hanım teyzem o haliyle koşturup çay yapmak, yemek ikram etmek için ısrar ediyordu.

İşte o Arif abiyi son görüşüm oldu. Çok samimiyetle, içtenlikle söylüyorum onun vefat ettiğini öğerendiğimde içim yandı. Onu hep anıyorum, hep arıyorum, hep özlüyorum. Kapının önünde elma ağacının altında içtiğimiz çayları da şimdi yudum yudum içer gibi oluyorum...

Neyse ki oğul Oğuz, babasının ocağını tüttürmeye ,  Arif abinin müzesini büyütmeye kararlı. İşte o yüzden Oğuz'u da seviyorum. "Gönül insanının" adını yaşatmak için o adımlarını atıyor. Bahadınlılara da onu yaşatmak kalıyor... Teşekkürler Oğuz...

Bana gelince, "böyle mesaj mı olur, bu kadar uzun yazılır mı?" diyenler olacaktır... Ne yazdım Allah aşkına... Akbucak, Alişar, Bahadın, Tatlı diyeceğim de, bu kadar kısa mı yazacağım diye ben de kendime kızdım...

Akbucak köyünden

Yusuf ağanın oğlu, gazeteci

Saygı Öztürk

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi

312- 4269900

suna güler 19 Mart 2013 , Salı

Ben sadece kitaplarından tanıyorum Sayın Arif Baş'ı. Bir de sevgili oğlundan. Her ikisi de takdiri hak etteklerine göre, saygıdeğer bir insan olduğu ortada. Eh böyle aralıksız sevgiyle anan bir oğlu olduğuna göre şanslıymış da. Işıklar içinde uyusun. örnek alanı, anımsayanı bol olsun.

Sonsuz saygılarımla

Tatlı Dilek 16 Mart 2013 , Cumartesi

 Bahadın ın yetiştiridği ender insanlardan biri olan Sayın Öğretmenimiz.Yazarımız,Başkanımız her yönüyle Beyefendi eşsiz İnsanımıza bu sayfayı yapanlara sonsuz teşekkürlerimi arzediyorum..

Sayın Öğretmenim Işıklar içinde uyu

İleride Öğretmenim ile olan diyaloğlarımı paylaşmak istiyorum..

Saygılarımla

 

Levent RENÇBER 10 Mart 2013 , Pazar

Oguz Bey merhabalar.Sizinle hiç tanışamadık ama babanızla çok sohbetimiz oldu.Ben Bahadın'da 7 yıl okul müdürlüğü yaptım.Rahmetliyi neredeyse her Öğretmenler Gününde ve 10 Kasımlarda okula davet ederdik ve sohbet ederdik.Çok dolu bir insandı ve hafızası o yaşına rağmen çok sağlamdı.Birkaç kez de evinizde ziyaretinde bulundum.Arif Hoca örnek alınması gereken ve yazılarının mutlaka takip edilmesi gereken bir şahsiyettir.Onunla sohbet etmek gerçekten çok hoştu.Emeğinize sağlık,iyi ki böyle bir site yaptınız ve adını yaşatıyorsunuz.

Nur Çakmak 9 Mart 2013 , Cumartesi

Merhaba;

Ben ne sizi, ne de babanızı tanırım! Ancak şimdilerde artık ne kendileri ne de okulları kalmadı ama ülkemizde iyi birşeyler yapan, yapmaya çalışan insanların pek çoğunun köy enstitüsü çıkışlı olduğunu biliyorum!  Tesadüfen facebookta  bu sitenin açılacağını yazdığınızı görerek  ziyaret ettim!  Sanırım babanız adına açtığınız bu sitenin, köy enstitüleri ile ilgili de ilk ve tek site olduğunu sanıyorum!  Cumhuriyet devrinin bu çok önemli eğitim kurumunu babanızın şahsında yaşatmaya çalıştığınız için sizi  kutluyorum!  Güzel bir site olmuş! Ancak bildiğiniz gibi çok yaygın kullanılan  facebookla da bir bağlantı kurmanız  naçizane bir önerimdir!  Ya burada paylaşım vermeniz ya da orada köy enstitüleri ile ilgili bir bir  sayfa açarak  buraya link vermenizin  iyi olacağını düşünüyorum!  Yine sayfaya bir sayaç da,  gelenleri izlemek açısından gerekir gibi geliyor!

Yalcin BOLAT 28 Şubat 2013 , Perşembe

Atatturkcu dusuncenle bizlere hep isk oldun her zaman vatani ve halki icin en guzelini en iyisini yapmak icin calisan fikir ve dusunce adamiydi yani adam gibi adamdi. yaptigi isleri hic bir zaman yeterli bulmadi omrunun sonuna kadar hep iyi isler yapti hic bir zaman buraya kadar demedi seni hep ozlem ve saygi ile arayip anacagiz.Buyuk insan Arif BAS (dayim)

Tamer Cengiz Eroğlu 28 Şubat 2013 , Perşembe

 Oguz agbi hayırlı olsun bütün insanları terar hatırlatıp öz kökenlerini nerden geldiklerini ne yaptıklarını belleklerine yerleştireceklerdir ve önemli bilgiler mevcut kitapları okudukca dahada iyi anlaşılacaktır bugüzel hizmetlerden dolayı Değerli amcam ARİF BAŞ'a ve siz OGUZ BAŞ'a teşekürler. Düşüncesinden ödün vermeyen Görüldüğü gibi olan olduğu gibi görünen yigit insan ı saygı ile anıyorum..........

Ali Altay 28 Şubat 2013 , Perşembe

Değerli feyz aldığım ender insanlardan biriydi.En son 1990lı yıllarda Kadıköyde emekli öğretmenler lokalinde karşılaşmış ve sohbet etmiştik.Bana kitaplarını imzalamıştı.Bahadında öğretmenlik yaparken hayatla ilgili ondan çok şeyler öğrendim. Saygıyla anıyorum.

Arif Baş ©